Kilka słów o filtrach magnetycznych
Filtr magnetyczny, czyli separator zanieczyszczeń, to istotny element systemu grzewczego. Pozwala on na utrzymanie pracy kotła grzewczego w dobrej kondycji przez znacznie dłuższy czas, niż wynikałoby to z metryki urządzenia.
Co ciekawe, wielu producentów nowoczesnych kotłów wręcz domaga się ich zamontowania w swoim systemie grzewczym. Wcale nas to nie dziwi – tak naprawdę filtr magnetyczny rozwiązuje większość problemów, z jakimi zgłaszają się użytkownicy ogrzewania centralnego, takimi jak awarie, czy niska wydajność urządzenia i wzrastające koszty ogrzewania. Warto przy tym mieć na uwadze, że cena takiego separatora magnetycznego jest znacznie niższa, niż koszt naprawienia jakiejkolwiek usterki w kotle. Nie mówiąc już o tym, że ogrzewanie zanieczyszczonej wody pochłania znacznie więcej energii, a co za tym idzie- naszych pieniędzy.
Czy kotły nie posiadają wbudowanego systemu filtracji?
Tak, kotły grzewcze posiadają filtry same w sobie. Filtry siateczkowe, które występują w kotłach są dedykowane do wyłapywania przede wszystkim takich zanieczyszczeń jak piasek, glony czy drobne cząstki organiczne. Są koniecznością, żeby kocioł ogrzewania centralnego mógł funkcjonować prawidłowo. Magnetyczny separator zanieczyszczeń ma z kolei trochę inne zadanie – przede wszystkim wyłapuje cząsteczki ferromagnetyczne, powstałe w wyniku korozji.
Co ciekawe, korozja w instalacji powstaje zawsze i jest to normalny, naturalny proces.
Woda krążąca w systemie reaguje z metalowymi powierzchniami systemu grzewczego, powodując jego rdzewienie. Drobne cząstki ferromagnetyczne powstałe na ten skutek łatwo łączą się z innymi osadami i zanieczyszczeniami, tworząc gęsty, lepki szlam. Ten z kolei może osadzać się w rurach, wymiennikach ciepła i pompach, zmniejszając efektywność systemu grzewczego i doprowadzając do ich awarii.
Oszczędność na ogrzewaniu
Podsumowując: producenci kotłów grzewczych wiedzą, co robią, rekomendując dołożenie filtra magnetycznego do kotła, pieca i innych rodzajów pomp ciepła. Filtry magnetyczne wydłużają żywotność urządzeń i wspierają ich wydajność, co zwiększa nasze szanse na tanie ogrzewanie domu. Warto pamiętać, że zamontowanie takiego urządzenia wymaga zazwyczaj fachowego wsparcia hydraulicznego. Z tego względu największą popularnością cieszą się modele, które zapewniają długą żywotność, sięgającą co najmniej pięciu lat.
Wybór odpowiedniego separatora nie jest trudny – branża szybko weryfikuje dobre produkty
Jednym z najpopularniejszych separatorów na rynku jest model TF1 od producenta Fernox. Jego niezawodność została wielokrotnie potwierdzona przez użytkowników, a skuteczność w wychwytywaniu zanieczyszczeń sprawia, że jest chętnie wybieranym rozwiązaniem wśród specjalistów z branży grzewczej. Drugi filtr, który będziemy omawiać, czyli separator magnetyczny z funkcją hydrocyklonu, czyli Fernox TF1 Compact, to filtr dokładnie z tej samej rodziny produktowej.
Działanie Filtrów magnetycznych Fernox
Podstawą działania obu filtrów- zarówno klasycznego TF1, jaki TF1 Compact jest połączenie magnesu z hydrocyklonem. Woda, która przepływa przez filtr tworzy wodny cyklon, który oddziela cząsteczki stałe od wody z udziałem siły odśrodkowej. Cięższe cząstki opadają na dno, a drobiny żelaza i magnetytu przyciągane są w tym czasie przez silny magnes neodymowy zainstalowany w filtrze.
TF1 i TF1 Compact- podobieństwa i różnice
Teoretycznie, TF1 Compact powstał z myślą o ograniczonej przestrzeni użytkowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musimy rezygnować z filtrowania wody, nawet, gdy montujemy filtr magnetyczny w szafie. A jak to wygląda w praktyce?

Na pierwszy rzut oka widzimy różnicę w wielkości filtra i długości magnesu.
Oba magnesy mają dokładnie taką samą moc, co oznacza, że w równy sposób wyłapują drobiny ferromagnetyczne z wody. Wielkość magnesu wpływa jedynie na częstotliwość czyszczenia – w praktyce jest to około raz na 6 miesięcy w przypadku TF1 Compact i raz na 12 miesięcy dla klasycznego TF1, przy założeniu twardości wody w skali, czyli takiej, jaka występuje w województwie pomorskim.

Jeśli jednak filtr ma pracować w dużej instalacji, to TF1 może być lepszym wyborem ze względu na większą pojemność na zanieczyszczenia i mniejszy wpływ na przepływ wody. Natomiast w domowych, kompaktowych systemach TF1 Compact sprawdzi się równie dobrze, a jego mniejsze wymiary ułatwią montaż w ciasnych miejscach. Dodatkowo, TF1 Compact jest bardziej uniwersalny w montażu – można go zamontować pod kątem nawet 45 stopni bez wpływu na jego funkcjonowanie. Daje nam to liczne możliwości orientacji na przewodach pionowych i poziomych, zwłaszcza, gdy przestrzeń jest ograniczona. Dodatkowo, mimo tego, że Compact jest wyraźnie mniejszy, jego przepustowość jest zbliżona.
Warto zauważyć, że różnice w przepływie i efektywności oczyszczania będą zauważalne jedynie w w większych systemach grzewczych. W warunkach domowych, gdzie te przepływy są mniejsze, zarówno TF1, jak i TF1 Compact będą działały bardzo podobnie.
TF1 Compact – cena
Co więcej – oba produkty znacznie różnią się ceną. Tutaj bezsprzecznie wygrywa TF1 Compact. Filtr ten jest atrakcyjny cenowo – jego koszt to około 300 złotych, co plasuje się w dolnej granicy cen filtrów o tej samej klasie. Dodatkowo, producent oferuje 5 lat gwarancji na ten produkt- oznacza to, że TF1 Compact zabezpiecza nam sprzęt o wartości kilku tysięcy złotych za zaledwie 80 zł rocznie. Oczywiście, nie wliczamy w to kosztu inhibitora- ten bezsprzecznie wspomaga funkcjonowanie filtra i wydłuża żywotność całego systemu grzewczego.
Czy warto? Naszym zdaniem owszem, ale ostateczną ocenę pozostawiamy wam.

Co jeszcze warto wiedzieć, zanim zainstalujemy filtr magnetycznego?
Instalację trzeba przygotować przed montażem
Hydraulik powinien dokładnie oczyścić system, usuwając szlam i zanieczyszczenia.
Po instalacji warto regularnie stosować inhibitor korozji – w tym przypadku F9 i cleaner F8, co ograniczy osadzanie się zanieczyszczeń i obniży koszty konserwacji.
Można zamontować dowolne zawory
Producent domyślnie przypisał zawory o średnicy ¾” i 22 mm, ale możliwe jest również zastosowanie 1” i 28 mm, o ile oczywiście nasza instalacja wymaga szerszych przyłączy.
Filtr trzeba regularnie czyścić i konserwować
Standardowo zaleca się czyszczenie co 6–12 miesięcy. Przy większej ilości zanieczyszczeń może być konieczne częstsze opróżnianie. Po czyszczeniu należy uzupełnić instalację o inhibitor korozji F9, dedykowany do urządzeń z filtrem magnetycznym.
Podsumowanie
Zarówno Fernox TF1, jak i TF1 Compact to rozwiązania, które skutecznie eliminują zanieczyszczenia, wydłużając żywotność kotłów oraz całej instalacji.
Wybór między tymi modelami zależy przede wszystkim od specyfiki systemu – dla większych instalacji lepiej sprawdzi się TF1, natomiast w domowych warunkach TF1 Compact zapewnia niemal identyczną skuteczność przy mniejszych gabarytach i niższej cenie.
Bez względu na wybrany model, kluczowe jest regularne czyszczenie filtra oraz stosowanie inhibitora korozji, aby zapewnić długotrwałą ochronę systemu grzewczego. Dzięki temu inwestycja w filtr magnetyczny szybko się zwróci, ograniczając koszty eksploatacji i zapewniając stabilną pracę urządzeń przez wiele lat.