Korozja, niewłaściwe pH i bakterie

Nie ma znaczenia, czy instalacja jest stara, czy nowa– woda instalacyjna ulega rozmaitym zanieczyszczeniom w momencie rozpoczęcia eksploatacji.

Korozja – popularna rdza

Korozja występuje między innymi z powodu obecności tlenu w wodzie. Może być pod postacią twardych osadów lub małych, oderwanych cząsteczek, które przemieszczają się po systemie wyrządzając szkody.

Korozja elektrochemiczna, galwaniczna i lokalna

W każdej instalacji grzewczej stosowane są różne metale. Poprzez wodę instalacyjną znajdują się one ze sobą w kontakcie za pośrednictwem elektrolitów w roztworze. Powstaje przez to korozja elektrochemiczna lub galwaniczna

Oprócz tego w obrębie takich elementów, jak krany, grzejniki i inne komponenty może wystąpić przyspieszona korozja lokalna. Nawet stal nierdzewna jest na to wrażliwa, ze względu na podwyższoną zawartość chloru, który może się pojawić w wodzie instalacyjnej.

Skutki...

  • Grzejniki i ogrzewanie podłogowe ulegają zablokowaniu
  • Krany i urządzenia regulacyjne ulegają zatkaniu lub zaczynają ciec
  • Pompy i zawory mają krótszy okres eksploatacji
Fernox Protector i Inhibitor przeciwdziałają temu poprzez potrójną ochronę.
 

Utrata wydajności i hałas w kotle spowodowane przez osadzanie się kamienia kotłowego.

Twardość wody pitnej jest określana przez zawartość wapnia i magnezu. Od 55°C substancje te wchodzą w reakcję z obecnym w wodzie wodorowęglanem. Powstaje w ten sposób kamień wapienny -kotłowy, który osadza się na wymiennikach, zaworach i innych częściach. 

Następuje spadek emisji ciepła, wrażliwe komponenty ulegają uszkodzeniu i w końcu się psują. Osadzanie się kamienia na wymienniku może oprócz tego powodować odgłosy gotowania w kotleWskutek napięcia termicznego mogą powstać małe pęknięcia, które powodują przeciekanie wymiennika.

Unikalny skład Fernox Protector F1 oraz Protector+ Filter Fluid zapewnia stabilny kompleks jonów wapnia i magnezu, dzięki czemu osad wapienny nie jest się już w stanie odkładać.


Uszkodzenia spowodowane przez niewłaściwą wartość pH i bakterie

Za wysokie lub za niskie wartości PH uszkadzają materiały, przez co różne części mogą przestać działać. Stal jest niezwykle wrażliwa na niską wartość pH, podczas gdy aluminium ulega szybkiemu uszkodzeniu przez zbyt wysoką kwasowość.

Oprócz tego, żyjące w wodzie bakterie i pleśni mogą po pewnym czasie wyrządzić szkody, między innymi poprzez to, że powodują one tworzenie się gazu (gazu metanowego). 

W systemach, gdzie ma miejsce ogrzewanie przy niskiej temperaturze, organizmy te mają również wpływ na wartość pH.

Fernox chroni przed rdzą, kamieniem kotłowym oraz wahaniami wartości pH

Produkty wymienione w artykule

Fernox
Original price was: 262,00 zł.Current price is: 132,00 zł.
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 132 zł
Fernox
Original price was: 281,00 zł.Current price is: 142,00 zł.
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 142 zł
Fernox
Original price was: 256,00 zł.Current price is: 129,00 zł.
Najniższa cena w ciągu ostatnich 30 dni: 129 zł