Grzejniki elektryczne jako ogrzewanie w domu

Praktyczne zastosowanie grzejników elektrycznych w ogrzewaniu domu

Grzejniki elektryczne, konwektorowe to funkcjonalny i uniwersalny rodzaj ogrzewania, który sprawdzi się zarówno jako główne źródło ciepła, jak i uzupełnienie innej instalacji. Nowoczesne urządzenia tego typu są bezobsługowe i pozwalają na efektywne kształtowanie temperatury w każdym pomieszczeniu, tak aby zapewnić komfort cieplny i jednocześnie zoptymalizować koszty ogrzewania. Przekonaj się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Grzejniki elektryczne – gdzie i kiedy warto je zamontować?

Ogrzewanie elektryczne za pomocą grzejników jest rozwiązaniem uniwersalnym. Doskonale sprawdzi się zarówno w domkach letniskowych, jak i domach całorocznych. Może być jedynym źródłem ciepła, uzupełnieniem instalacji centralnego ogrzewania lub funkcjonować w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym podłogowym (maty lub przewody grzewcze). To ostatnie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane przez inwestorów, ze względu na jego funkcjonalność, nowoczesność, ale również walory ekonomiczne.
 
Ogrzewanie grzejnikami konwektorowymi jest szczególnie opłacalne w przypadku nowoczesnych, dobrze zaizolowanych domów. Sprawdzi się również w każdym budynku jako dodatkowe źródło ciepła w okresach przejściowych (wiosną i jesienią), kiedy nie ma potrzeby uruchamiania głównego systemu ogrzewania.
 
Wiele osób obawia się ogrzewania elektrycznego ze względu na ceny prądu. Warto jednak wspomnieć, że koszty inwestycji są zdecydowanie niższe niż w przypadku którejkolwiek instalacji centralnego ogrzewania (z ogrzewaniem płaszczyznowym czy grzejnikowym) zaopatrzonej w dowolne urządzenie grzewcze (nawet najtańsze, jakim jest kocioł na paliwo stałe). Pozostaje oczywiście problem rosnących cen prądu.
 
Tutaj naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom użytkowników wychodzą producenci nowoczesnych systemów ogrzewania elektrycznego, które są coraz bardziej oszczędne. Dzisiejsze grzejniki elektryczne nie przypominają już tych sprzed lat i nie można ich utożsamiać z popularnymi „farelkami”. Są one wyposażone w nowoczesne elementy sterujące, często w układy z zaawansowanymi sterownikami elektronicznymi, które pozwalają na efektywne sterowanie ogrzewaniem, tak aby było nie tylko komfortowe, ale i oszczędne.

Grzejniki elektryczne – gdzie i kiedy warto je zamontować?

Grzejniki konwektorowe przekazują energię cieplną na drodze konwekcji. W uproszczeniu można powiedzieć, że „zasysają” one zimne powietrze (jako cięższe występuje w warstwie przypodłogowej), ogrzewają i oddają ciepłe do głównej kubatury pomieszczenia. Następnie ogrzane powietrze unosi się do góry i rozpoczyna proces naturalnej cyrkulacji („krążenia”) w pomieszczeniu.

Najprostsze grzejniki elektryczne mogą być używane do doraźnego ogrzewania wybranego pomieszczenia. Ich zaletą jest szybkie nagrzewanie, dzięki czemu zmiana temperatury odczuwana jest niemal natychmiast. Dodatkowo, grzejniki tego typu są bardzo lekkie, wyposażone w nóżki, a czasem nawet kółka, dzięki czemu łatwo można je przenosić pomiędzy pomieszczeniami.
 
Jeśli natomiast grzejnik konwektorowy ma być podstawowym źródłem ciepła w pomieszczeniu, warto zainwestować w taki o bardziej zaawansowanych funkcjach. Podstawą jest regulator temperatury (termostat), który pozwala na dokładny pomiar i tym samym precyzyjną kontrolę temperatury. Dzięki temu urządzenie nie pobiera energii cały czas, a jedynie wtedy, kiedy temperatura spadnie poniżej pożądanej.
 
Bardzo przydatna jest także możliwość wyboru trybu pracy (np. tryb ekonomiczny, komfortowy, przeciw zamarzaniu) czy nawet indywidualnego programowania temperatury na cały tydzień, z dokładnością do godziny. Najbardziej nowoczesne grzejniki elektryczne są wyposażone w funkcję Wi-Fi, która pozwala użytkownikom zdalnie zarządzać temperaturą w budynku. Wystarczy ściągnąć aplikację na urządzenia mobilne i mieć dostęp do sterowania ogrzewaniem w domu z każdego miejsca na świecie. Wszystkie te udogodnienia przynoszą również wymierne korzyści w kwestii opłat za ogrzewanie, ponieważ są zorientowane na energooszczędność i optymalizują zużycie energii elektrycznej.

Jak dobrać grzejnik elektryczny do pomieszczenia: przelicznik

Kluczem do efektywności ogrzewania opartego na grzejnikach elektrycznych jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia do pomieszczenia, w którym będzie ono użytkowane. Przy zakupie pod uwagę należy wziąć wielkość tego pomieszczenia oraz stopień izolacji cieplnej budynku określanej za pomocą współczynnika przenikania ciepła U. Podstawowy przelicznik wygląda następująco:

  • 150 W mocy grzewczej na każdy 1 m2 powierzchni w przypadku słabej izolacji cieplnej (= 0,25-0,30 W/(m2K),
  • 100 W mocy grzewczej na każdy 1 m2 powierzchni w przypadku średniej izolacji cieplnej (U = 0,21-0,25 W/(m2K),
  • 70 W mocy grzewczej na każdy 1m2 powierzchni w przypadku dobrej izolacji cieplnej (U 0,20 W/(m2K i poniżej).
Różnica rekomendowanej mocy w pomieszczeniu przeciętnej wielkości (ok. 20 m2) może wynieść aż 1500 W. Dlatego bardzo ważne jest, żeby precyzyjnie określić zapotrzebowanie energetyczne budynku i odpowiednio dobrać moc grzejników

Zobacz kategorie

Grzejniki konwektorowe