Grzejniki elektryczne jako ogrzewanie w domu
Praktyczne zastosowanie grzejników elektrycznych w ogrzewaniu domu
Grzejniki elektryczne, konwektorowe to funkcjonalny i uniwersalny rodzaj ogrzewania, który sprawdzi się zarówno jako główne źródło ciepła, jak i uzupełnienie innej instalacji. Nowoczesne urządzenia tego typu są bezobsługowe i pozwalają na efektywne kształtowanie temperatury w każdym pomieszczeniu, tak aby zapewnić komfort cieplny i jednocześnie zoptymalizować koszty ogrzewania. Przekonaj się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.
Grzejniki elektryczne – gdzie i kiedy warto je zamontować?
Grzejniki elektryczne – gdzie i kiedy warto je zamontować?
Grzejniki konwektorowe przekazują energię cieplną na drodze konwekcji. W uproszczeniu można powiedzieć, że „zasysają” one zimne powietrze (jako cięższe występuje w warstwie przypodłogowej), ogrzewają i oddają ciepłe do głównej kubatury pomieszczenia. Następnie ogrzane powietrze unosi się do góry i rozpoczyna proces naturalnej cyrkulacji („krążenia”) w pomieszczeniu.
Jak dobrać grzejnik elektryczny do pomieszczenia: przelicznik
Kluczem do efektywności ogrzewania opartego na grzejnikach elektrycznych jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia do pomieszczenia, w którym będzie ono użytkowane. Przy zakupie pod uwagę należy wziąć wielkość tego pomieszczenia oraz stopień izolacji cieplnej budynku określanej za pomocą współczynnika przenikania ciepła U. Podstawowy przelicznik wygląda następująco:
- 150 W mocy grzewczej na każdy 1 m2 powierzchni w przypadku słabej izolacji cieplnej (U = 0,25-0,30 W/(m2K),
- 100 W mocy grzewczej na każdy 1 m2 powierzchni w przypadku średniej izolacji cieplnej (U = 0,21-0,25 W/(m2K),
- 70 W mocy grzewczej na każdy 1m2 powierzchni w przypadku dobrej izolacji cieplnej (U 0,20 W/(m2K i poniżej).